wtorek, 11 stycznia 2011

Cud, miód i włoskie orzeszki. Czyli będzie reklama!

Od kilku lat regularnie w co drugą niedzielę rano na antenie pr. II Polskiego Radia ukazują się „Gawędy o sztuce”. Autorką gawęd jest pani Bożena Fabiani. Pod koniec ubiegłego roku (chyba w listopadzie) „Gawędy o sztuce” ukazały się drukiem!
„Gawędy o sztuce. Dzieła, twórcy, mecenasi” wydało Wydawnictwo Naukowe PWN.
Pani Bożena Fabiani to świetna gawędziarka – przyzna to każdy, kto chociaż raz poświęcił kwadrans na wysłuchanie jej radiowej audycji. Lektura gawęd jest równie pasjonująca, bo autorka pisze prostym i pięknym, wciągającym czytelnika językiem, unikając przy tym określeń i nazw niezrozumiałych dla nieprzygotowanego odbiorcy. (Nazwiska i nazwy włoskie podaje także w formie fonetycznej.) Opowiada o dziełach sztuki, ale nie zapomina o ich autorach, umiejętnie wplatając dykteryjki i dowcipy. Część gawęd poświęcona jest mecenasom słynnych artystów. Autorka ujawnia słabostki wielkich i nie stroni od plotek…
Rzućmy okiem na spis treści: Vasari, Cimabue, Giotto, Fra Agelico, Botticelli, della Robbia, Leonardo… Ale także Lukrecja Borgia, Ludovico Gonzaga i Izabella d’Este – postrach artystów. Koniec gotyku i narodziny renesansu. Wspaniała epoka wspaniałych ludzi.
Nam nadzieję, że szybko ukaże się piórem dalszy ciąg gawęd pani Fabiani. Nie mogę doczekać się Michała Anioła i Caravaggia, Chardina i Tycjana…
A Wam życzę wciągnięcia w wir czytania!Książkę jest już niestety dość trudno kupić. Pierwszy nakład, łącznie z dodrukami, rozszedł się jak ciepłe bułki. Nie ma jej w księgarniach internetowych, nie ma w księgarniach PWN. Jest jeszcze w stacjonarnych punktach sieci MPiK.
Koszt 39,90 zł.

1 komentarz:

Beata pisze...

o! to sprawdzę u siebie:)