niedziela, 20 marca 2011

BANKSY - CZYLI MURALE I GRAFFITI - CZYLI SZTUKA WIELKA W KAŻDYM WYMIARZE. Cz.III

Banksy (prawdziwe imię wg gazety The Guardian Robert Banks; wg The Mail on Sunday Robin Gunningham; wg innych źródeł Robin Banksy – brytyjski artysta graffiti urodzony w 1974 roku w Yate blisko Bristolu w Anglii. Jego prace pojawiają się na ulicach Londynu i w innych miejscach na świecie.
Banksy używa różnych technik do przekazywania swoich wiadomości, najczęściej humorystycznych lub związanych z polityką. Jego oryginalna forma sztuki ulicznej, łącząca ze sobą graffiti i charakterystyczną technikę szablonową oraz odważne i często bardzo ryzykowne umiejscowienie prac, zyskała uznanie artystów i została zauważona przez media. Za Wikipedią.

Dla mnie to jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów, bo chyba dziś już nikt nie ma wątpliwości, że graffiti jest sztuką? :)
Pokazywane niżej zdjęcia to najprawdopodobniej prace tego artysty.

I pomyśleć, że wszystko zaczęło się od Paola Uccello (1397-1475) i jego "Bitwy pod San Romano"...


5 komentarzy:

Beata pisze...

a dlaczegóż to?

Zbyszek pisze...

Być może zbyt mocno to uogólniłem. Graffiti jest zbyt stare, bo jego historię można było pisać dopiero od Uccella. Wiadomo przecież o złośliwych malunkach na ścianach budynków w starożytnej Grecji i Rzymie, o Renesansie nie wspomnę:-)
Murale są tak stare jak cywilizacje Ameryki Południowej. Ale…
Pierwsze współczesne murale malował właśnie w Meksyku Diego Rivera. Największy wpływ na jego dzieła miały dzieła włoskiego renesansu oraz dzieła kubistów (mniej więcej mu współczesnych). Bitwa pod San Romano uważana jest powszechnie za największą inspirację dla muralistów. Powody? Przede wszystkim polityczne zamówienia i zaangażowanie dzieł i ich twórców. Oprócz tego (a może jednak przede wszystkim?) sposób konstrukcji dzieł – niemal matematyczny, oparty o geometrię. Z uproszczoną perspektywą, plamami żywego, wyrazistego koloru. Tyle ode mnie, laika :-)

Beata pisze...

dziękuje bardzo, wczesniej próbowalam wygooglać sobie uzasadnienie:) Twoje mi odpowiada:)

Anonimowy pisze...

Przeczytaj caly blog jest bardzo dobry

Vitkacy W pisze...

Banky to rzeczywiście światowy artysta, która igra z prawem i czasami nawet z życiem :) Ponadczasowy!

Pozdrawiam, Witek
malowanie graffiti Wrocław